Skadedyr : Spring tour
Apr
27
8:00 PM20:00

Skadedyr : Spring tour

SKADEDYR
Hans Hulbækmo (drums), Heida Mobeck (tuba), Anja Lauvdal (piano, synth), Øysten Aarnes Vik (drums), Adrian Løseth Waade (violin), Ina Sagstuen (vocals), Ida Løvli Hidle (accordion), Torstein Lavik Larsen (trumpet), Henrik Munkeby Nørstebø (trombone), Fredrik Luhr Dietrichson (double bass), Lars Ove Fossheim (guitar), Marius Klovning (steel guitar)

24.04 Nonfigurativ musikk (Tønsberg)
26.04 Friscenen (Gjøvik)
27.04 Nasjonal jazzscene (Oslo)
28.04 Dokkhuset (Trondheim)
29.04 Ivaregga (Tolga)
30.04 Nord-Østerdal VGS (Tynset)
04.05 Angelica festival (Bologna)
19.05 Sundfestivalen (Inderøy)

View Event →
May
4
8:00 PM20:00

Skadedyr - Angelica festival (Bologna/IT)

SKADEDYR

Hans Hulbækmo (drums), Heida Mobeck (tuba), Anja Lauvdal (piano, synth), Øysten Aarnes Vik (drums), Adrian Løseth Waade (violin), Ina Sagstuen (vocals), Ida Løvli Hidle (accordion), Torstein Lavik Larsen (trumpet), Henrik Munkeby Nørstebø (trombone), Fredrik Luhr Dietrichson (double bass), Lars Ove Fossheim (guitar), Marius Klovning (steel guitar)

May 4th - Angelica festival, Bologna (IT)
www.aaa-angelica.com/aaa/festival/edizione-festival-2018

View Event →
Aksiom - Klang festival + Periferien
May
30
to Jun 6

Aksiom - Klang festival + Periferien

30.05 Klang festival (Copenhagen, DK)
www.klang.dk

06.06 Periferien (Oslo, NO)
www.nymusikk.no

AKSIOM
Lynetta Taylor Hansen (flute), Fredrik Brandstorp Olsen (saxophones),
Henrik Munkeby Nørstebø (trombone), Anders Kregnes Hansen (percussion),
Jonas Cambien (piano), Ole Martin Huser-Olsen (guitar), Vilde Sandve Alnæs (violin),
Ivan Valentin Hollup Roald (cello), Christian M. Svendsen (double bass),
Kai Grinde Myrann (conductor)

Aksiom is an ensemble for new music based in Oslo. Aksiom focuses on developing new pieces with composers (among others Johan Svensson, Øyvind Mæland, Martin Ødegaard and Martin Rane Bauck), and also on improvisation, giving concerts within both fields on a regular basis.
 

View Event →

BEAM SPLITTER - Sweden/Norway
Apr
21
2:00 PM14:00

BEAM SPLITTER - Sweden/Norway

18.04 Elementstudion (Gothenburg/SE)
www.elementstudio.se

19.04 Högskolan for scen och musik (Gothenburg/SE)
www.hsm.gu.se
Workshop at the music academy

19.04 FRIM (Stockholm/SE)
www.frim-stockholm.se

21.04 Bomuldsfabriken (Arendal/NO)
As part of concert series BF1898, curated by Lemur
www.bomuldsfabriken.no



Audrey Chen - voice
Henrik Munkeby Nørstebø - trombone
www.beamsplitter.org

View Event →
Skadedyr - Vossa jazz
Mar
23
11:00 PM23:00

Skadedyr - Vossa jazz

"Skadedyr is a testament to the abundance of great talent and innovative musical ideas rising from the new generation in Norwegian jazz. Together with «The folk musician of the year 2017», the great multi instrumentalist Anders Røine, they have composed a brand new commissioned work for Vossa Jazz 2018, about man’s relationship to nature in a difficult time of climate problems and changing weather."

Anders Røine – hardingfele, munnharpe, langeleik, gitar, lur, seljefløyte, vokal, komposisjon
Hans Hulbækmo – trommer, komposisjon
Heida Mobeck – tuba, komposisjon
Anja Lauvdal – piano, synth, komposisjon
Øysten Aarnes Vik – trommer
Adrian Løseth Waade – fiolin
Ina Sagstuen – vokal
Ida Løvli Hidle – akkordeon
Torstein Lavik Larsen – trompet
Henrik Munkeby Nørstebø – trombone
Fredrik Luhr Dietrichson – kontrabass
Lars Ove Fossheim – gitar
Marius Klovning – steel gitar

Vossa jazz, 23.03.2017
www.vossajazz.no/arrangement/skadedyr-2

View Event →
Feb
2
to Feb 28

US east coast tour

02.02 49 shade - Brooklyn, NY
with Carlo Costa, Brad Henkel & Henry Fraser

03.02 Spectrum/Neue forum - Brooklyn, NY
with Joe Morris, Ingrid Laubrock, Dré Hočevar, Sam Yulsman & Lester St. Louis

SOLO:
04.02 Rhizome - Washington D.C.
05.02 Telemetry - Charlottesville, VA
06.02 Black iris - Richmond, VA
07.02 happylucky nr. 1 - Brooklyn, NY
08.02 118 Elliot - Brattleboro, VT
09.02 Jane doe - Greenfield, MA
10.02 Washington street arts center - Sommerville, MA
+ quintet with Jeb Bishop, Damon Smith, Jesse Kenas Collins, and Michael Rosenstein.
11.02 Never ending books - New haven, CT
12.02 TBA - Worcester, MA
13.02 Music under the moon (radio show) - Worcester, MA
15.02 The Apohadion theater - Portland, ME
16.02 EMP collective - Baltimore, MD

BEAM SPLITTER (with Audrey Chen):
17.02 ISOP festival - Philadelphia, PA
26.02 Red room - Baltimore, MD

- Supported by Norsk jazzforum and Music Norway

View Event →
The otheroom - Huddersfield contemporary music festival (/UK)
Nov
18
4:00 PM16:00

The otheroom - Huddersfield contemporary music festival (/UK)

THE OTHEROOM
Rolf Wallin / Heine Adval / Yukiko Shinozaki - The Otheroom UK Premiere

Rather than simply witnessing this ritualistic performance, the audience will become a part of it. In this exciting UK premiere, the musicians are not bound to the stage, the audience not bound to a chair. In The Otheroom, everything is in motion.

Musicians:
Eivind Lønning trumpet, Rolf-Erik Nystrøm saxophone
Henrik Munkeby Nørstebø trombone, Martin Taxt tuba, Rolf Wallin live electronics

Dancers:
Michiel Reynaert, Benjamin Vandewalle, Krisjanis Santss, Heine Avdal

Choreographers:
Heine Avdal, Yukiko Shinozaki

Huddersfield contemporary music festival
http://hcmf.co.uk/event/4-the-otheroom/

 

View Event →
BEAM SPLITTER - "Rough tongue" release tour, part 1
Nov
15
to Dec 19

BEAM SPLITTER - "Rough tongue" release tour, part 1

BEAM SPLITTER (Audrey Chen & Henrik Munkeby Nørstebø)'s debut record "ROUGH TONGUE" will be released on Corvo records mid november 2017, and presented at these concerts: 

15.11 Brötz (Gothenburg, SE)
21.11 Blow out (Oslo, NO)
23.11 Kristiansand kunsthall (Kristiansand, NO) * with Erik Kimestad Pedersen
25.11 Nonfigurativ musikk (Tønsberg, NO) * with Sofia Jernberg
26.11 Sølvsalen, Krona (Kongsberg, NO) * with Even Tråen
27.11 Rollag stavkirke (Rollag, NO) * with Even Tråen
30.11 Ila fysikalske (Oslo/NO) * with Streifenjunko
06.12 Lobbyen, Verkstedhallen (Trondheim, NO) * with Michael Duch & Matilda Rolfsson
19.12 L'eustache (Berlin, DE)

- Tour supported by Norsk kulturråd, Fond for utøvende kunstnere, MFO Vederlagsfondet, Norsk jazzforum and Trondheim kommune.

www.beamsplitter.org

View Event →
BEAM SPLITTER - Concert for Mexico (Berlin/DE)
Oct
1
5:00 PM17:00

BEAM SPLITTER - Concert for Mexico (Berlin/DE)

Fundraising concert to offer support and music to México City after the Earthquake.

Confirmed acts by:
Andrea Parkins- Boris Baltschun- Burkhard Beins- Blind Tisch (Takako Suzuki- Pär Thorn)- Duo Bryan Eubanks/ Jordan T. Paul- Beam Splitter (Audrey Chen- Henrik Munkeby Nørstebø)- Daichi Yoshikawa- Duo Emilio Gordoa/ E, Piscuis Gordoa- Eliad Wagner- The International Nothing (Kai Fagaschinski/Michael Thieke)- Heather Frasch- Konzert Minimal (Johnny Chang- Koen Nutters- Rebecca Lane- Lucio Capece)- Ligia Liberatori- Duo Mazen Kerbaj/Tony Buck- Mario de Vega- Trio Mike Majkowski/ Steve Heather/ Tobias Delius- Lucy Railton- Pivot (Liz Albee-Chris Heenan)- Roy Ely Loys Carroll- Werner Dafeldecker.

Doors Open 17 hs. Music starts 18 hs. Till 23 hs or more.

Happens at: Labor sonor, Auguststr. 10, Berlin

View Event →
Skadedyr - Kampenjazz (Oslo/NO)
Sep
10
8:00 PM20:00

Skadedyr - Kampenjazz (Oslo/NO)

SKADEDYR
Anja Lauvdal (piano, synth), Heida Karine Jóhannesdóttir Mobeck (tuba), Hans Hulbækmo (trommer), Torstein Lavik Larsen (trompet), Øystein Aarnes Vik (trommer), Ida Løvli Hidle (accordion), Henrik Munkeby Nørstebø (trombone), Adrian Løseth Waade (fiolin), Fredrik Luhr Dietrichson (bass), Ina Sagstuen (vokal), Lars Ove Fossheim (gitar), Marius Klovning (steel gitar)

Kampenjazz
Cafeteatret, Hollendergata 8, Oslo
www.kampenjazz.com

View Event →
Jan
1
6:30 PM18:30

Concerts .... - 2010

2017

21.08 BEAM SPLITTER - Vespers/Blue bag records (Boston, MA)
20.08 BEAM SPLITTER - Does/Studio 408 (Portland, ME)
19.08 SOLO - Frantasia festival (Livermore falls, ME)
18.08 BEAM SPLITTER - Frantasia festival (Livermore falls, ME)

03.08 Nate Wooley Seven storey mountain V - A L'ARME FESTIVAL (Berlin/DE)

08.06 Skadedyr - Spriten kunsthall (Skien, NO)
01.06 Michal Wróblewski ensemble - Nasjonal jazzscene (Oslo/NO)

30.05 w/ Chen/Cao/Siedl/Chang - Loophole (Berlin/DE)
27.05 w/ V:NM Improvisers Orchestra - V:NM festival (Graz, AT)
26.05 w/ Fredi Lang & Stikkan Aarskog - V:NM festival (Graz, AT)
18.05 w/ Ståle Solberg & Joel Grip - Liebig12 (Berlin/DE)
17.05 w/ Ståle Solberg & Mazen Kerbaj - Liebig12 (Berlin/DE)

26.04 BEAM SPLITTER - Sustainable development society (Taitung)
23.04 BEAM SPLITTER - Place of the arts (Pingtung)
22.04 BEAM SPLITTER - Yard theater (Kaohsiung)
21.04 BEAM SPLITTER - Ting Shuo Studio (Tainan)
20.04 BEAM SPLITTER - Jiang Shan Yi Gai Suo (Hsinchu)
19.04 BEAM SPLITTER - Mix art center (Chiayi)
17.04 BEAM SPLITTER - Freedom men art apartments (Taichung)
16.04 BEAM SPLITTER - Reykjavik lab (Taipei)
13.04 BEAM SPLITTER - Tiehua music village (Taitung)

08.04 Michal Wróblewski ensemble - Jazzdock (Prague/CZ)
07.04 Michal Wróblewski ensemble - Mestke kulturni stredisko (Letovice/CZ) 
06.04 Michal Wróblewski ensemble - Divadlo 29, (Paradubice/CZ) 
05.04 Michal Wróblewski ensemble - Jazz fest Brno (Brno/CZ)
04.04 Michal Wróblewski ensemble - HAMU (Prague(CZ) 
03.04 Michal Wróblewski ensemble - Norges musikkhøgskole (Oslo/NO) 

08.03 SOLO – Goethebunker (Essen/DE)
07.03 SOLO – Ort (Wuppertal/DE)
06.03 SOLO – Kreuzung an Sankt Helena (Bonn/DE)
05.03 SOLO – Black box im Cuba (Münster/DE)
04.03 SOLO – Kunstmuseum (Bochum/DE)
03.03 SOLO – VHS (Duisburg/DE)
02.03 SOLO – Bergerkirche (Düsseldorf/DE)
01.03 SOLO – Loft (Cologne/DE)

15.01 BEAM SPLITTER w/ Carlo Costa - Gallery 456 (New york, US)
13.01 BEAM SPLITTER - Vox populi (Philadelphia, US)

2016

17.12 w/ Koch, Ninh, Badrutt, Müller, Käser, Kurzmann, Tara - Joyfulnoise festival, Biel (CH)
16.12 w/ Koch, Ninh, Badrutt, Müller, Käser, Kurzmann, Tara - Joyfulnoise festival, Biel (CH)
15.12 w/ Koch, Ninh, Badrutt, Müller, Käser, Kurzmann, Tara - Joyfulnoise festival, Biel (CH)
05.12 w/ Phil Minton, Audrey Chen, Richard Scott - Liebig 12 (Berlin/DE)
04.12 Whirl - Atelier Tampon nomade (Paris/FR)
03.12 Whirl - Fragment (Metz/FR)
02.12 Whirl - WIM (Bern/CH)

03.11 Mette Henriette - Jazzfest Berlin, Haus der Berliner festspiele (DE)

30.10 BEAM SPLITTER & AZUMARU - Izakaya (Oslo, NO)
29.10 Trio w/ Niklas Adam & Christian Winther - Fritt fall, Oslo (NO)
20.10 BEAM SPLITTER - A4 (Bratislava/SL)
19.10 BEAM SPLITTER - Der blöede dritte mittwoch (Vienna/AT)
18.10 BEAM SPLITTER - Zavod sploh (Ljubljana/SI)
14.-17.10 BEAM SPLITTER - Residency at Klanghaus (Untergreith/AT)
13.10 BEAM SPLITTER - Maticni dum - Opava/CZ)
12.10 BEAM SPLITTER - Gallery of fine arts (Ostrava/CZ)
10.10 BEAM SPLITTER - Klub dragon (Poznan/PL)

30.09 Trio with David Meier & Julia Reidy - Sowieso (Berlin/DE)
24.09 99 words for void - Bastard festivalen (Trondheim/NO)
22.09 99 words for void - Bastard festivalen (Trondheim/NO)
20.09 Maria Garli, Kim Aksnes ++ - H. Ryggen triennale, Ørland kultursenter (Brekstad/NO)

26.08 BEAM SPLITTER - Mobius, Cambridge, MA
23.08 BEAM SPLITTER w. Fleisenberg & Chremos - Washington Street Arts Center, Somerville (Boston), MA
22.08 BEAM SPLITTER w. F Fleisenberg & Chremos - Improv festival, Penobscot, ME
21.08 Ad hoc - Improv festival, Penobscot, ME
20.08 w. Audrey Chen, F Fleisenberg, Id m theft able - Frantasia festival, Livermore Falls, ME
19.08 SOLO - Frantasia festival, Livermore Falls, ME
18.08 BEAM SPLITTER w. Fleisenberg & Chremos - Frantasia festival, Livermore Falls, ME
17.08 BEAM SPLITTER w. Fleisenberg & Chremos - Rigby mansion, Philadelphia
15.08 BEAM SPLITTER w. F Fleisenberg - 65Fen, Brooklyn, NYC
13.08 BEAM SPLITTER w. F Fleisenberg - Red Room, Baltimore MD
12.08 BEAM SPLITTER w. F Fleisenberg - Black Iris, Richmond VA

29.07 Trondheim jazz orchestra & Kristoffer Lo – A l’alarme! festival, Berlin (DE)
21.07 Trio w/ Stikkan Aarskog & Fredi Lang - Alpenglow V/Ny musikk (Trondheim/NO)
19.07 BEAM SPLITTER + Valentin Tszin - Weincafe (Berlin/DE)
15.07 w/ Audrey Chen, Brad Henkel & Ute Wassermann - House concert (Berlin/DE)
08.07 BEAM SPLITTER - Kongsberg jazzfestival (Kongsberg/NO)
07.07 Skadedyr - Kongsberg jazzfestival (Kongsberg/NO)
05.07 RWMMNM - Rindal skimuseum (RIndal/NO)

12.06 MEDEA premiere - Architecture of sound (Kiev/UA)

26.05 Jonas Cambien quintet – Nasjonal jazzscene (Oslo/NO)
24.05 Johan Lindvall ensemble – Nasjonal jazzscene (Oslo/NO)
22.05 w/ Andreas Røysum, Adrian Myhr & Dag Erik Knedal Andersen – Kulturhuset (Oslo/NO)

30.04 SOLO & duo with Adrian Waade – Mære kyrkje (Sparbu/NO)
29.04 SOLO & duo with Adrian Waade – Leira kapell (Trondheim/NO)
28.04 SOLO & duo with Adrian Waade – Stjørdal kirke (Stjørdal/NO)
27.04 SOLO & duo with Adrian Waade – Sakshaug kirke (Inderøy/NO)
26.04 Nørstebø/Strid/de Heney – Blow out (Oslo/NO)
21.04 w/ Sundland, Kosack, Henkel, Sandsjö – Schrippe Hawaii (Berlin/DE)
15.04 Michal Wróblewski ensemble – Deichmanske bibliotek (Oslo/NO)
08.04 Whirl – Frequenzgänge (Hamburg/DE)
07.04 Whirl –  Saarländisches (Künstlerhaus Saarbrücken/DE)
06.04 Whirl – Friedenskirche (Berlin/DE)
01.04 Skadedyr – Verftet (Bergen/NO)

30.03 Skadedyr – Nasjonal jazzscene (Oslo/NO)
29.03 Skadedyr – Dokkhuset (Trondheim/NO)
22.03 BEAM SPLITTER w/ Leonel Kaplan – Una.casa (Buenos aires/AR)
22.03 BEAM SPLITTER – Casa dasein (Buenos aires/AR)
17.03 BEAM SPLITTER – El nuevo don caballero (Cabo frio/BR)
16.03 BEAM SPLITTER – Audio rebel (Rio de Janeiro/BR)
15.03 w/ Audrey Chen & Phil Minton – Dissenso (São paulo/BR)
14.03 w/ Audrey Chen & Phil Minton – Fita crepe (São paulo/BR)
13.03 w/ Audrey Chen & Phil Minton – Trackers (São paulo/BR)
12.03 BEAM SPLITTER – Centro de Arte Experimental de la UNSAM (Buenos aires/AR)
10.03 Bob Ostertag acoustic transcriptions – Theatro Colón (Buenos aires/AR)
08.03 w/ Bob Ostertag, Audrey Chen & Phil Minton – Theatro Colón (Buenos aires/AR)

21.02 SOLO – Vår Frue kirke (Trondheim/NO)
12.02 SOLO + trio with Laura Altman & Andrew Fedorovitch (Sydney/AU)
11.02 BEAM SPLITTER – Audio foundation (Auckland/NZ)
10.02 BEAM SPLITTER – Audio foundation (Auckland/NZ)
09.02 BEAM SPLITTER – Pyramid club (Wellington/NZ)
07.02 BEAM SPLITTER – Tim’s place (Marahau/NZ)
06.02 BEAM SPLITTER – Darkroom (Christchurch/NZ)
05.02 BEAM SPLITTER – The Anteroom (Dunedin/NZ)
04.02 BEAM SPLITTER – Auricle (Christchurch/NZ)
02.02 Duo w/ Dave Brown – Make it up club (Melbourne/AU)

01.01 SOLO + w/ Jon Rose, Franziska Baumann, Clayton Thomas, Luc Houtkamp, Julia Reidy, Tony Buck & Mike Nock – Sydney improvised music association (Sydney/AU)
31.01 Duo w/ Hannes Buder + wind nonet – SoundOut festival (Canberra/AU)
30.01 SOLO – SoundOut festival (Canberra/AU)
20.01 BEAM SPLITTER – Ny musikk (Stavanger/NO)
15.01 SOLO + duo w/ Daniel Lercher – Alte schmiede (Vienna/AT)

2015

28.12 BEAM SPLITTER – Julejazz (Trondheim/NO)
17.12 w/ Jeffery, Baumgärtner, Steidle & Sundland – Sowieso (Berlin/DE)
13.12 BEAM SPLITTER w/ Richard Scott – Quiet cue (Berlin/DE)
12.12 BEAM SPLITTER w/ Flavia Ghisalberti & Valentin Tszin – Specturm (Berlin/DE)
05.12 SOLO – Mozg (Warsaw/PL)
04.12 SOLO – Mozg (Bydgoszcz/PL)
03.12 SOLO – Centrum Amarant (Poznan/PL)
02.12 SOLO – Rozkurz (Wroclaw/PL)
01.12 BEAM SPLITTER w/ Mazen Kerbaj & Tomomi Adachi – Drumherum (Berlin/DE)

21.11 SOLO – Festival Akouphene (Geneva/CH)
20.11 SOLO – Atelierkonzerte (Basel/CH)
19.11 BEAM SPLITTER – L‘entre deux (La Chaux-de-Fonds/CH)
18.11 BEAM SPLITTER – Atelier de l’Etoile (Besançon/FR)
17.11 BEAM SPLITTER – Plattfon (Basel/CH)
16.11 BEAM SPLITTER – Freispiel/E-werk (Freiburg/DE)
14.11 BEAM SPLITTER – Grünspan (Villach/AT)
08.11 SOLO – Kampenjazz (Oslo/NO)

31.10 duo w/ Ståle Solberg – Aurora (Budapest/HU)
30.10 duo w/ Ståle Solberg – Moszkva (Oradea/RO)
29.10 duo w/ Ståle Solberg – Studio 11 (Subotica/SR)
28.10 duo w/ Ståle Solberg – Repete (Ljubljana/SI)

26.09 Aksiom – Cafeteatret (Oslo/NO)
24.09 BEAM SPLITTER w/ Flavia Ghisalberti & Valentin Tszin – Gogolfest (Kiev/UA)
14.09 Aksiom – Ultima festival (Oslo/NO)
10.09 Bergljot 6 –  Deichmanske bibliotek (Oslo/NO)
08.09 Bergljot 6 –  Avant garden (Trondheim/NO)
05.09 Rolf Erik Nystrøm++ – Lillefestivalen (Oslo/NO)
02.09 Torg – Victoria (Oslo/NO)

27.08 w/ Jenny Berger Myhre & Espen Ursin – MultiEXP (Oslo/NO)
26.08 w/ Adrian Myhr, Dag Erik Knedal Andersen & Andreas Røysum – Musikkbaren (Oslo/NO)
22.08 Kresten Osgood organ bonanza – Blow out festival (Oslo/NO)
19.08 BEAM SPLITTER – The Scope (Brighton/UK)
18.08 Ad hoc groups – Fete quaqua/The Vortex (London/UK)
17.08 Ad hoc groups – Fete quaqua/The Vortex (London/UK)
16.08 Ad hoc groups – Fete quaqua/The Vortex (London/UK)

25.07 duo w/ Kim Aksnes – Upopfestival (Vallersund/NO)
08.07 w/ Andreas Røysum, Adrian Myhr & Dag Erik Knedal Andersen – Mir (Oslo/NO)

18.06 Duo w/ Per Zanussi – Bidrobon (Oslo/NO)

27.05 Duo w/ Audrey Chen – Victoria (Oslo/NO)
21.05 Lana trio – ESG 21 (St. Petersburg/RU)
20.05 Lana trio – Милютинский пер.20 (Moscow/RU)
19.05 Lana trio – DOM (Moscow/RU)
18.05 Lana trio – Koncertkirken (Copenhagen/DE)
08.05 Nørstebø/Strid/de Heney – Levande musik (Gothenburg/SE)
07.05 Skadedyr – Jazz evidence (Kongsberg/NO)

04.05 Duo w/ Per Zanussi – Kulturhuset (Oslo/NO)
28.04 SOLO – Pizdets (Oslo/NO)
26.04 w/ Andreas Wildhagen & Andreas Røysum – Pizdets (Oslo/NO)
22.04 As deafness increases – Small projects (Tromsø/NO)
21.04 As deafness increases – Kunstnernes hus (Oslo/NO)

25.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Playdate (Bergen/NO)
23.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Pøkk (Trondheim/NO)
22.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Thirsty ear (Copenhagen/DK)
21.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Jazz atelier (Ulrichsberg/AT)
19.03 Duo w / Daniel Lercher – HUT (Vienna/AT)
18.03 Duo w/ Daniel Lercher – Interpenetration (Graz/AT)
17.03 Duo w/ Daniel Lercher – Zavod sploh (Ljubljana/SI)

20.02 SOLO – Capella Johannea (Oslo/NO)
03.02 Duo w/ Adrian Myhr – Månen (Oslo/NO)
01.02 w/ Christian Winther & Niklas Adam – Ila fysikalske (Oslo/NO)

28.01 Lana trio – Musikkbaren (Oslo/NO)

2014


28.12 w/ Litleskare/Rølvåg/Albertsen/Hegge – Julejazz (Trondheim/NO)
18.12 As deafness increases – Monradsgate (Oslo/NO)
16.12 The holiday spirits – Blow out (Oslo/NO)
01.12 Virvl – Improvisations (Gothenburg/SE)

30.11 Virvl – Mayhem (Copenhagen/DE)
29.11 Virvl w/ Audrey Chen – Sowieso (Berlin/DE)
28.11 Virvl w/ Håvard Wiik – Sowieso (Berlin/DE)
26.11 w/ Finn Loxbo & Niklas Adam – Majorstuen kirke (Oslo/NO)
22.11 Lana duo – Pizdets (Oslo/NO)
21.11 SOLO – Concert series “MA” (Oslo/NO)
08.11 Lana duo – Lillesalen konsertserie (Oslo/NO)
06.11 Lana trio – Myo-zen ji Temple (Tokyo/JP)
05.11 Lana trio – Shinsekai (Tokyo/JP)
04.11 Lana trio – Candy (Osaka/JP)
03.11 Lana trio – Blue note (Kyoto/JP)
02.11 Lana trio – Spinning mill (Osaka/JP)
01.11 Lana trio – Guggenheim house (Kobe/JP)

31.10 Lana trio – Jazz spot Layla (Himeji/JP)
30.10 Lana trio – Shinsekai (Tokyo/JP)
26.10 Skadedyr – Kampenjazz (Oslo/NO)
18.10 SOLO – Trondheim kunstmuseum (Trondheim/NO)
15.10 Duo w/ Rasmus Borg – GAS festivalen (Gothenburg/SE)
12.10 w/ Anja Lauvdal ++ – Kampenjazz (Oslo/NO)
08.10 SOLO – Spillerom 18 (Oslo/NO)
04.10 Lana trio – Match & Fuse festival (London/UK)
01.10 Lana trio – Safehouse (Brighton/UK)

30.09 Lana trio – Schmazz (Newcastle/UK)
28.09. Lana trio – Chili jazz festival (Heiligenkreuz/AT)
26.09. Lana trio – Chili jazz festival (Heiligenkreuz/AT)
25.09 Lana trio – Vekks (Vienna/AT)
24.09 Lana trio – Celeste (Vienna/AT)
23.09 Lana trio – Blow out (Oslo/NO)
20.09 Duo w/ Adrian Myhr – Kunstnernes hus (Oslo/NO)
19.09 Aksiom – Ultima festival (Oslo/NO)

28.08 Jerve/Wildhagen tentett – Bokcafeen (Oslo/NO)
26.08 w/ Alex Tyrrell – The vaults gallery (London/UK)
23.08 Fagernes yacht club – USF verftet (Bergen/NO)
09.08 Skadedyr – Sildajazz (Haugesund/NO)
08.08 Fagernes yacht club – Rockefeller (Oslo/NO)

29.07 Duo w/ Daniel Lercher – Pizdets (Oslo/NO)
03.07 w/ Ole Mofjell – 50hour jam, Kongsberg jazzfestival (Kongsberg/NO)
02.07 w/ Ole Mofjell – 50hour jam, Kongsberg jazzfestival (Kongsberg/NO)

25.06 Duo w/ Ståle Liavik Solberg – Kulturhuset (Oslo/NO)
21.06 w/ Alex Tyrrell – Progkunstfestivalen (Oslo/NO)
20.06 SOLO – Progkunstfestivalen (Oslo/NO)
05.06 SOLO – Capella Johannea (Oslo/NO)

28.05 Jerve/Wildhagen tentett – Victoria (Oslo/NO)
27.05 Mette Henriette Rølvåg – Victoria (Oslo/NO)
21.05 Torg extended – Victoria (Oslo/NO)

30.04 Duo w/ Adrian Myhr – Zimmer (Tel Aviv/IL)
29.04 Duo w/ Adrian Myhr – Hanut (Tel Aviv/IL)
26.o4 Duo w/ Adrian Myhr – Uganda (Jerusalem/IL)
12.04 Skadedyr – Vossajazz (Voss/NO)
05.04 Aksiom – Grønland kirke (Oslo/NO)
04.04 Jerve/Wildhagen tentett – Lillesalen konsertserie (Oslo/NO)
03.04 NMH sinfonietta – Lindemannsalen (Oslo/NO)

30.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Bidrobon (Oslo/NO)
29.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Offene ohren (Munich/DE)
28.03 Nørstebø/Strid/de Heney ++ – Subterrarium (Vienna/AT)
27.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Freistunde (Vienna/AT)
26.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Jazzaj (Budapest/HU)
25.03 Nørstebø/Strid/de Heney – Kafé Klaver (Stockholm/SE)
20.03 w/ Andreas Winther & Karl Nyberg – Labert oppmøte (Oslo/NO)
11.03 w/ Solberg/Baars/Lonberg-Holm – Blow out (Oslo/NO)
08.03 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Pizdets (Oslo/NO)
05.03 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Fri form (Trondheim/NO)
04.03 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Kulturhuset (Oslo/NO)

22.02 Lana trio – Jazzspot Candy (Chiba/JP)
20.02 Lana trio – Nu things (Osaka/JP)
19.02 Lana trio – Big apple (Kobe/JP)
18.02 Lana trio – Tokuzo (Nagoya/JP)
17.02 Lana trio – Superdeluxe (Tokyo/JP)
15.02 Lana trio – New combo (Fukuoka/JP)

23.01 w/ Natali Garner/Torstein L. Larsen/Fredrik Rasten – Levinsalen (Oslo/NO)
03.01 w/ Month of sundays – Q-West (Kufstein/AT)
02.01 w/ Month of sundays – the early bird (Innsbruck/AT)

2013

28.12 Duo w/ Ole Mofjell – Julejazz (Trondheim/NO)
17.12 The holiday spirits + Joe McPhee’s Survival unit III – Blow out (Oslo/NO)
11.12 Duo w/ Ståle Liavik Solberg – NMH (Oslo/NO)
11.12 w/ Persson/Bergman/Axelsson – Deichmanske hovedbibliotek (Oslo/NO)
07.12 Aksiom – St. Edmunds church (Oslo/NO)
01.12 Lana trio – Sonoscopia (Porto/PO)

30.11 Lana trio – Salao Brazil (Coimbra/PO)
29.11 Lana trio – Trem azul (Lisbon/PO)
28.11 Lana trio – Maison de Norvége (Paris/FR)
27.11 Lana trio – Hot club (Gent/BE)
26.11 Lana trio – Zaal 100 (Amsterdam/NE)
25.11 Lana trio – Roze tanker (Amsterdam/NE)
22.11 Lana trio – Freitagsmusik (Hamburg/DE)
21.11 Lana trio – Kunstmuseet KUBE (Ålesund/NO)
20.11 Lana trio – Trondheim kunstmuseum (Trondheim/NO)
19.11 Lana trio – Blow out (Oslo/NO)
11.11 As deafness increases w. Niklas Adam – Kulturhuset (Oslo/NO)
10.11 As deafness increases w. Michael Duch – Antikvariatet (Trondheim/NO)
08.11 w. Sandtorv/Mofjell/Kimestad/Rølvåg – Lillesalen konsertserie (Oslo/NO)

31.10 Skadedyr – Hamar jazzklubb (Hamar/NO)
31.10 Skadedyr – Toneheim fhs. (Hamar/NO)
30.10 Skadedyr – Viken fhs. (Gjøvik/NO)
29.10 Skadedyr – Musikkbaren (Oslo/NO)
28.10 Billie Van – Parkteatret (Oslo/NO)
25.10 Skadedyr – Bidrobon (Oslo/NO)
24.10 Skadedyr – Tynset vgs. (Tynset/NO)
23.10 Skadedyr – Trøndertun fhs. (Melhus/NO)
22.10 Skadedyr – Pøkk (Trondheim/NO)
21.10 Skadedyr – Blåmandag (Ås/NO)
13.10 Duo w/ Adrian Myhr – Majorstuen kirke (Oslo/NO)
07.10. Loud jazz band – TR Warszawa (Warszaw/PL)
04.10 w/ Niklas Adam & Anders Vestergaard – Ila fysikalske (Oslo/NO)
01.10 SOLO – Musikkbaren (Oslo/NO)

30.09 w/ Sandtorv/Nergaard/Mofjell/Kimestad – Landmark (Bergen/NO)
29.09 w/ Sandtorv/Nergaard/Mofjell – Griegakademiet (Bergen/NO)
13.09 Ad hoc dance/music ensemble – Scenehuset (Oslo/NO)
25.09. As deafness increases – NMH (Oslo/NO)

24.08. Norwegian Soloists’ Choir ++ – UNM festival (Oslo/NO)
09.08.13 Fagernes yacht club – Rockefeller (Oslo/NO)

27.06.13 RWMMNM, pop suite for extended duo – Antikvariatet (Trondheim/NO)
24.06.13 RWMMNM, pop suite for extended duo – Attanova (Rindal/NO)
23.06.13 RWMMNM, pop suite for extended – Brekstad kulturfestival (Ørland/NO)
17.06.13 w/ Stian Larsen & Christian M. Svendsen – Stein og jord (Oslo/NO)
15.06.13 Skadedyr – Match&fuse festival (Oslo/NO)

24.05.13 Skadedyr – Lillesalen konsertserie (Oslo/NO)
23.05.13 Dan Peter Sundland ensemble – Dokkhuset (Trondheim/NO)
19.05.13 Dan Peter Sundland ensemble – Kammersalen (Trondheim/NO)
15.05.13 w/ Garli, Aksnes, Schiller – Trondheim kunstmuseum (Trondheim/NO)
11.05.13 SOLO – Trondheim jazzfestival (Trondheim/NO)

30.04.13 As deafness increases – Maison de Norvege (Paris/FR)
29.04.13 As deafness increases – Piednu (Le Havre/FR)
24.04.13 Nørstebø/Strid/de Heney – Brötz (Gothenburg/SE)
23.04.13 Nørstebø/Strid/de Heney – Blow out (Oslo/NO)
11.04.13 Aksiom – Interkulturelt museum (Oslo/NO)
10.04.13 w/ Myhr, Sandbakken & Erik Johannessen – Ila fysikalske (Oslo/NO)
09.04.13 w/ Adrian Myhr & Tore Sandbakken – Pøkk (Trondheim/NO)

14.03.13 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Zavod sploh (Ljubljana/SI)
13.03.13 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Interpenetration (Graz/AT)
12.03.13 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Strausz Ti-ti-tá (Pécs/HU)
11.03.13 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Müszi (Budapest/HU)
09.03.13 Duo w/ Daniel Lercher – Vekks (Vienna/AT)
01.03.13 Skadedyr – Rokken (Volda/NO)

28.02.13 Skadedyr – Molde jazzklubb (Molde/NO)
27.02.13 Skadedyr – Birka fhs. (Østersund/SE)
26.02.13 Skadedyr – Trøndertun fhs. (Gimse/NO)
25.02.13 Skadedyr – Dokkhuset (Trondheim/NO)
12.02.13 Natalie Sandtorv ++ – Pøkk (Trondheim/NO)
09.02.13 w/ Berre, Lønning, Tangvik – Vinterjazz (Copenhagen/DK)
06.02.13 w/ Jeppe Zeeberg & Anders Vestergaard – Homemade records (Copenhagen/DK)

18.01.13 Aksiom – Interkulturelt museum (Oslo/NO)
10.01.13 w/ Mobeck, Rasmussen, Fossheim, Larsen – Trh. kunstforening (Trondheim/NO)

2012

28.12.12 Duo w/ Adrian Myhr – Julejazz (Trondheim/NO)
11.12.12 w/ Tobias Delius & Okkyung Lee – Wendel (Berlin/DE)
09.12.12 As deafness increases – Galerie Am Schwarzen Meer (Bremen/DE)
08.12.12 As deafness increases – Frequenzgänge (Hamburg/DE)
07.12.12 As deafness increases – Klangkunstprosjekte (Leipzig/DE)
06.12.12 As deafness increases – Skolska 28 (Prague/CZ)
05.12.12 As deafness increases – Sklenena Louka (Brno/CZ)
04.12.12 As deafness increases – mo.ë (Vienna/AT)
03.12.12 As deafness increases – Vekks (Vienna/AT)
02.12.12 Skadedyr – Kampenjazz (Oslo/NO)

30.11.12 Duo w/ Adrian Myhr – The old hairdressers (Glasgow)
28.11.12 Duo w/ Adrian Myhr – FlimFlam (London/UK)
27.11.12 Duo w/ Adrian Myhr – Fizzle (Birmingham/UK)
26.11.12 w/ Adrian Myhr & Latimer, Carpio, O’Donovan – Club Odessa (Dublin/IR)
25.11.12 Duo w/ Adrian Myhr – Listen at Lilliput (Dublin/IR)
24.11.12 Duo w/ Adrian Myhr – 24h sound festival (Oslo/NO)
11.11.12 Duo w/ Michael Duch – Kulturbruket (Ørland/NO)
11.11.12 Duo w/ Michael Duch – Trondheim kunstmuseum (Trondheim/NO)

31.10.12 TEKNOKRAT – Brötz (Gothenburg/SE)
30.10.12 TEKNOKRAT – Familien (Trondheim/NO)
29.10.12 TEKNOKRAT – Sund fhs. (Inderøy/NO)
23.10.12 SOLO – Klubb Kanin (Trondheim/NO)
19.10.12 NTNU jazzensemble – Dragvoll (Trondheim/NO)
16.10.12 w/ SKRAP & Christian Winther – Infokafeen (Trondheim/NO)
15.10.12 Duo w/ Harald Fetveit – Ila fysikalske (Oslo/NO)
11.10.12 As deafness increases – Cinema neuf (Oslo/NO)

29.09.12 w/ Danielle Dahl & Niklas Adam – Henning young (Copenhagen/DK)
28.09.12 SOLO (split w. Adam/Dahl) – Artisten (Gothenburg/SE)
27.09.12 SOLO (split w. Adam/Dahl) – Ila fysikalske (Oslo/NO)
26.09.12 SOLO (spilt w. Adam/Dahl) – Trondheim kunstmuseum (Trondheim/NO)
25.09.12 SOLO (split w. Adam/Dahl) – Nils Aas kunstverksted (Inderøy/NO)
24.09.12 SOLO (split w. Adam/Dahl) – Kulturbruket (Ørland/No)
03.09.12 SOLO – Labor sonor (Berlin/DE)

18.08.12 Skadedyr – Oslo jazz festival (Oslo/NO)
12.08.12 w/ Adrian Myhr – Wendel (Berlin/DE)
10.08.12 w/ Adrian Myhr & Tobias Delius – Sowieso (Berlin/DE)

26.07.12 w/ Adrian Myhr – Apartment concert (Trondheim/NO)
20.07.12 Duo w/ Arnfinn Killingtveit – Støy på landet (Hommelvik/NO)
07.07.12 Duo w/ Nina de Heney – Kongsberg jazz festival (Kongsberg/NO)

16.06.12 Vojtech Prochazka ensemble – Deichmanske bibliotek (Oslo/NO)
04.06.12 Ensemble w. Christian Wolff – Gråmølna (Trondheim/NO)

26.05.12 SOLO – TS12/Babel (Trondheim/NO)
24.05.12 w/ Værnes/Litleskare/Rølvåg/Wildhagen – Join the circus festival (Oslo/NO)
23.05.12 As deafness increases – Apartment concert (Oslo/NO)
19.05.12 w/ Grønberg/Hulbækmo/Luhr – Ni muser (Trondheim/NO)

20.04.12 SOLO – Ni muser (Trondheim/NO)
14.04.12 w/ Raymond Strid & Nina de Heney – Ny musikk/Avgarde (Bergen/NO)
06.04.12 w/ noid & Klaus Filip – Subterrarium (Vienna/AT)
03.04.12 Duo w/ Daniel Lercher – Amann studios (Vienna/AT)

30.03.12 w/ Raymond Strid & Nina de Heney – InToDownTo festival (Stockholm/SE)
28.03.12 Aksiom – Levinsalen (Oslo/NO)
03.03.12 Aksiom w/ Maja Ratkje – Vinterlyd (Oslo/NO)

29.02.12 w/ Christian Svendsen, Sofia Jernberg, Morten Barrikmo, Lene Grenager, Eivind Lønning – Bidrobon (Oslo/NO)
28.02.12 w/ Christian Svendsen, Sofia Jernberg, Morten Barrikmo, Lene Grenager, Eivind Lønning – NMH (Oslo/NO)
25.02.12 As deafness increases – Sound of mu (Oslo/NO)
22.02.12 w/ Danielle Dahl & Anders Vestergaard – Artnest (Trondheim/NO)
14.02.12 Duo w/ Rasmus Borg – Club:Ovisation (Stockholm/SE)
11.02.12 Duo w/ Rasmus Borg + quartet w/ Fossheim/Larsen – Annekset (Trondheim/NO)
11.02.12 Duo w/ Rasmus Borg – Rådhussalen/hovedbiblioteket (Trondheim/NO)
04.02.12 Ad hoc groups – Musketerfestivalen (Copenhagen/DK)
03.02.12 Ad hoc groups – Musketerfestivalen (Copenhagen/DK)

30.01.12 Dan Peter Sundland ensemble – Dokkhuset (Trondheim/NO)
25.01.12 SOLO – Nattergalen (Trondheim/NO)

2011

28.12.11 w/ Kyrre Laastad & Michael Duch – Julejazz (Trondheim/NO)
03.12.11 Duo w/ Dan P Sundland – Innherredsveien 100 (Trondheim/NO)

25.11.11 Nørstebø/Myhr/Järmyr – Lillesalen konsertserie (Oslo/NO)
15.11.11 Gyllene kvintetten (Tribute to Ornette Coleman) – Familien (Trondheim/NO)
13.11.11 w/ Lemur – Hospitalskirka (Trondheim/NO)
09.11.11 w/ Vegard Lauvdal & Ole Mofjell – Gråmølna (Trondheim/NO)
08.11.11 w/ Raymond Strid & Nina de Heney – Pøkk (Trondheim/NO)
07.11.11 #5 Duo w/ Raymond Strid– Bakklandet Skydsstasjon (Trondheim/NO)
06.11.11 Gyllene kvintetten (Tribute to Ornette C) – Ila brainnstasjon (Trondheim/NO)
02.11.11 #4 Duo w/ Michael F. Duch – Bakklandet Skydsstasjon (Trondheim/NO)

22.10.11 Nørstebø/Myhr/Järmyr – Menza pri koritu (Ljubljana/SI)
21.10.11 Nørstebø/Myhr/Järmyr – Celeste (Vienna/AT)
20.10.11 Nørstebø/Myhr/Järmyr – Falk (Brno/CZ)
19.10.11 Nørstebø/Myhr/Järmyr – Piec’art (Krakow/PL)
18.10.11 Nørstebø/Myhr/Järmyr – Piec’art (Krakow/PL)
09.10.11 w/ Sam Andreae & Dan P Sundland – Trondheim open (Trondheim/NO)
05.10.11 #3 w/ Kim Aksnes & Petter Wästberg – Bakklandet Skydsstasjon (Trondheim/NO)

30.09.11 The Avalanche – Blæst (Trondheim/NO)
22.09.11 w/ Finn Loxbo & Frøydis Dahlø – Artnest (Trondheim/NO)
21.09.11 #2w/ Finn Loxbo & Frøydis Dahlø – Bakklandet Skydsstasjon (Trondheim/NO)
17.09.11 Aksiom – Exit, Ultima festival (Oslo/NO)
13.09.11 Duo w/ Daniel Lercher – Sound of mu (Oslo/NO)
13.09.11 Aksiom – Lunch concert, Ultima(Oslo/NO)
05.09.11 #1 Duo w/ Daniel Lercher – Bakklandet Skydsstasjon (Trondheim/NO)

09.08.11 SOLO – Gutvik ukentlig (Oslo/NO)

05.07.11 SOLO & duo w/ Otis Sandsjö – Mitt andra hem (Gothenburg/SE)

21.06.11 w/ Danielle Dahl & Gloria Damijan – Echoraum (Vienna/AT)
19.06.11 SOLO – Kollektiv Akt/Moë (Vienna/AT)
17.06.11 As deafness increases – Taktfrei Festival für freie Musik (Berlin/DE)
12.06.11 SOLO & trio w/ Moritz Zopf & – Rathaus (Bad Oldesloe/DE)
10.06.11 Duo w/ Moritz Zopf& quartet w/ Reinhart Hammerschmidt/Hainer Wörmann
– MIB Improvisationen #137 (Bremen/DE)
08.06.11 w/ Christian Svendsen & Gwendolin Eichberger – Cafe Duddel (Cologne/DE)
04.06.11 w/ Viktor Perdieus & Jakob Warmenbol – de Muze (Antwerp/BE)
03.06.11 w/ Viktor Perdieus & Jakob Warmenbol – Witzli Poetzli (Antwerp/BE)

26.05.11 JNLMFDN new jazz orchestra– Festival Skjul fyra sex (Gothenburg/SE)
25.05.11 w/ Johan Lindvall/Nina de Heney/P A Nilsson– Festival SFS(Gothenburg/SE)
18.05.11 w/ Finn Loxbo & Frøydis Dahlø – Join the circus festival (Oslo/NO)
15.05.11 Exam concert w/ Nina de Heney & Raymond Strid – HSM (Gothenburg/SE)
12.05.11 w/ Kim Aksnes & Petter Wästberg – Brötz (Gothenburg/SE)
03.05.11 SOLO – Hasselblad center (Gothenburg/SE)
01.05.11 Duo w/Maria Garli + quartet w/ Inga Aas/Vilde Alnæs– A308 (Gothenburg/SE)

30.04.11 the Apemen – with horns – Musikens hus (Gothenburg/SE)
28.04.11 Duo w/ Nina de Heney – Brötz (Gothenburg/SE)
15.04.11 SOLO – HSM (Gothenburg/SE)
13.04.11 Duo w/ Lene Grenager – Bidrobon (Oslo/NO)
03.04.11 w/ Inga Aas, Johan Lindvall & Joakim Heibø – NMH (Oslo/NO)
02.04.11 Aksiom – Caféteatret (Oslo/NO)

31.03.11 Lana trio – Bokcaféen (Oslo/NO)
23.03.11 Duo w/ Rasmus Borg– Lindgrensalen (Gothenburg/SE)
19.03.11 SOLO – IBA col·lectiu d’improvisació (Barcelona/ES)
11.03.11 As deafness increases – Salon bruit (Berlin/DE)
10.03.11 As deafness increases – Exploratorium (Berlin/DE)

23.02.11 w/ Danielle Dahl & Anders Vestergaard – Skjul fyra sex (Gothenburg/SE)
22.02.11 Teknokrat – Skjul fyra sex (Gothenburg/SE)
13.02.11 w/ Adrian Myhr & Raymond Strid – Soria Moria (Oslo/NO)
10.02.11 w/ Adrian Myhr & Raymond Strid – Aguéli café & galleri (Stockholm/SE)
09.02.11 Duo w/ Adrian Myhr – Norska kyrkan (Gothenburg/SE)
07.02.11 Duo w/Adrian Myhr – Soupanatural (Copenhagen/DK)
06.02.11 Duo w/Adrian Myhr – Café under konstruktion (Copenhagen/DK)
05.02.11 Duo w/ Adrian Myhr – Fairbar (Århus/DK)
03.02.11 w/ Wolfram – Brötz (Gothenburg/SE)

30.01.11 Ensemble coordonnateur – Konstmuseet (Gothenburg/SE)
27.01.11 w/ Nina de Heney & Henrik Wartel – Brötz (Gothenburg/SE)
22.01.11 Önczkekvist improvising orchestra – release concert – Echoraum (Vienna/AT)
21.01.11 Öncz small ensembles – moë (Vienna/AT)
20.01.11 PerdieusNørstebøWakolbinger – Bird (Vienna/AT)
19.01.11 PerdieusNørstebøWakolbinger- Nu spirit (Bratislava/SK)
18.01.11 PerdieusNørstebøWakolbinger – Celeste (Vienna/AT)
15.01.11 w/ mimu – Brut Künstlerhaus (Vienna/AT)
14.01.11 w/ Klug/Kutas/mimu/Lercher – Subterrarium (Vienna/AT)
13.01.11 w/ Klug/Kutas/Lercher/Bogner – Verein 08 (Vienna/AT)
13.01.11 w/ Bernd Klug & Réka Kutas – Amann studios(Vienna/AT)

2010

28.12.10 w/ Ahlsen/Rølvåg/Strøm – Julejazz, Britannia (Trondheim/NO)
20.12.10 As deafness increases – Levinsalen, NMH (Oslo/NO)
20.12.10 SOLO – Levinsalen, NMH (Oslo/NO)
18.12.10 Önczkekvist improvising orchestra – releaseconcert – Podium (Oslo/NO)
16.12.10 Ensemble Coordonnateur with Sten Sandell – HSM (Gothenburg/SE)
11.12.10 the Apemen – with horns – Vara konserthus (Vara/SE)
10.12.10 w/ Lorinius/Moir/Aksnes/Nilsson/Groth – HSM (Gothenburg/SE)
07.12.10 TEKNOKRAT – Café Zeppelin (Gothenburg/SE)

28.11.10 Nørstebø/Myhr/Järmyr w/ Eirik Hegdal – Gråmølna (Trondheim/NO)
27.11.10 Nørstebø/Myhr/Järmyr – Rabarbra (Trondheim/NO)
22.11.10 Constant concert – Copenhagen jazzhouse (Copenhagen/DK)
21.11.10 SOLO & trio w/Kristian Tangvik and Jeppe Zeeberg – Café Under konstruktion (Copenhagen/DK)
12.11.10 Duo w/ Naoko Sakata – Improfestival HSM (Gothenburg/SE)
11.11.10 Dahlø/Kutas/Loxbo/Nørstebø – Improfestival HSM (Gothenburg/SE)
06.11.10 SOLO & duo w/ Anna Högberg – Kafé Klavér (Stockholm/SE)

10.10.10 SOLO & duo w/ Nina de Heney – Konstmuseet (Gothenburg/SE)
03.10.10 Duo w/ Adrian Myhr @ MIR (Oslo/NO)
02.10.10 Aksion @ Grønland kirke (Oslo/NO)

25.09.10 Trio w/ Frøydis Dahlø/Daniel Lercher @ HSM (Gothenburg/SE)

31.07.10 Önczkekvist improvising orchestra @ ORF RadioKultuhaus (Vienna/AT)
30.07.10 Önczkekvist improvising orchestra @ Cesta (Tabór/CZ)
23.07.10 Duo w/ Moritz Zopf @ (Hamburg/DE)
22.07.10 Duo w/ Moritz Zopf @ (Bremen/DE)

20.06.10 Nørstebø/Myhr/järmyr @ Gråmølna (Trondheim/NO)
02.06.10 SOLO & duo w/ Thomas Jäderlund @ Hasselblad center (Gothenburg/SS)

31.05.10 Teknokrat @ Mitt andra hem (Gothenburg/SS)
16.05.10 Hoover with dancers @ NMH (Oslo/NO)

28.04.10 TEKNOKRAT @ MIR (Oslo/NO)
26.04.10 TEKNOKRAT @ HSM (Gothenburg/SE)

11.03.10 Trio w/ Isabel Sörling & Naoko Sakata @ (Tallinn/EE)
06.03.10 Lana trio @ Kammersalen (Trondheim/NO)
05.03.10 Lana trio @ Sund fhs.(Inderøy/NO)
03.03.10 Trondheim improensemble @ Smal-i-hovefestivalen (Trondheim/NO)

24.02.10 Duo w/ Naoko sakata @ Brötz (Gothenburg/SE)
15.02.10 Nørstebø/Myhr/Järmyr @ Sound of mu (Oslo/NO)
11.02.10 Duo w/ Tomas Järmyr @ HSM (Gothenburg/SE)
10.02.10 Nørstebø/Myhr/Järmyr @ HSM (Gothenburg/SE)

09.01.10 PerdieusNørstebøWakolbinger @ Kreuzberg (Vienna/AT)
08.01.10 PerdieusNørstebøWakolbinger @ Jazz cafe sofa (Vienna/AT)

View Event →